Quantcast
Channel: | Biokurier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 35

Proekologiczne działania – przegląd możliwości wartych wdrożenia

$
0
0

Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Proekologiczne działania nie muszą od razu oznaczać wielkich inwestycji. To nasze codzienne wybory mogą zmienić najwięcej. O tym, jak to zrobić przeczytasz w naszym artykule.

Ogranicz zużycie plastiku

Mała zamiana powtórzona przez tysiące ludzi może wiele zdziałać. Plastik to praktyczny materiał, niestety bardzo niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Dlatego jego ograniczenie powinno być priorytetem. Zamiast jednorazowych plastikowych toreb na zakupy – używaj tych wielorazowych.

Kupuj napoje tylko w szklanych butelkach i wybieraj produkty pakowane w papier. Pamiętaj także o recyklingu. Zużyte plastikowe odpady segreguj lub oddawaj do specjalnych punktów.

Oszczędzaj wodę

Woda jest cennym surowcem, którego nie można marnować. Jej oszczędzanie także nie wymaga ani dużego zachodu, ani nakładów finansowych. Prysznic zamiast kąpieli, wymiana starych kranów na nowe, czy też wykorzystywanie deszczówki do podlewania ogrodu to tylko niektóre z prostych sposobów na oszczędzanie wody.

Domowe czynności takie jak zmywanie ręczne zużywają wiele wody. Dlatego warto zainstalować w domu zmywarkę. Urządzenia takie są oszczędne i zużywają znacznie mniej wody niż zmywanie ręczne.

Wykorzystaj biomasę

Co to jest biomasa? To termin, jakim określa się materiały organiczne, które mogą służyć jako ekologiczne źródło energii. Na rynku możesz spotkać się z kilkoma typami tego paliwa.

  • Materiały pochodzenia roślinnego – trawa, drewno oraz resztki roślin uprawnych można stosować do ogrzewania domów. Nie emitują szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku paliw kopalnych.
  • Materiały pochodzenia organicznego – resztki żywności, zepsute owoce i warzywa, gnojówka oraz inne organiczne odpady przetwarzane są na biogaz. Służy on do podgrzewania wody użytkowej oraz do napędzania silników w instalacjach CNG.
  • Odpady komunalne – mogą być one spalane w celu wytwarzania ekologicznej energii. Może to być prąd, ogrzewanie budynków, czy też podgrzewanie wody.
  • Biopaliwa – produkowany z kukurydzy i trzciny cukrowej etanol i biodiesel powstający z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, to alternatywa dla szkodzących środowisku paliw kopalnych.

W domowych realiach możesz zdecydować się na zakup i instalację pieca na biomasę, dzięki czemu zredukujesz emisje szkodliwych substancji do atmosfery.

Recykling

Recykling wiąże się z segregacją śmieci. Plastik, szkło, papier, metal to materiały, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Jednak, jeżeli nie zostaną odpowiednio posegregowane, już na poziomie gospodarstw domowych ich recykling będzie utrudniony. Z tego też powodu pojedyncze śmietniki zostały zastąpione wielokolorowymi pojemnikami.

Każdy kolor ma swoje znaczenie.

  • Niebieski – przeznaczony jest do papieru. Wrzucaj do niego: gazety, czasopisma, kartony, papier biurowy i inne rodzaje czystego papieru.
  • Żółty – dotyczy tworzyw sztucznych i metalu. Umieszczaj w nim: butelki plastikowe, opakowania po napojach, puszki aluminiowe, opakowania po konserwach oraz inne plastikowe opakowania, takie jak pojemniki po jogurtach czy plastikowe torby.
  • Zielony – tutaj umieszczaj szkło: butelki szklane, słoiki i inne produkty ze szkła, które nie zawierają innych materiałów.
  • Brązowy – przeznaczony na odpady organiczne. Tutaj umieszczaj resztki jedzenia, obierki owoców i warzyw, fusy z kawy, torebki herbaty.
  • Czarny – tutaj wrzucaj odpady zmieszane, które nie nadają się do dalszego wykorzystania.

Upcykling

Ten anglojęzyczny termin oznacza nadanie starym, często zużytym lub zepsutym przedmiotom nowego życia. Oto przykłady takich działań:

  • szklane butelki mogą zostać lampami, możesz stworzyć palisadę z butelek wokół rabatek w ogrodzie;
  • stare ubrania i materiały można przerobić na poduszki, koce lub zasłony;
  • palety doskonale sprawdzą się jako oryginalne meble ogrodowe;
  • z metalowych puszek można robić instrumenty wiatrowe.

Ochrona środowiska naturalnego nie jest trudnym zadaniem. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę. To nic nie kosztuje, a możesz pomóc naszej planecie!

Artykuł Proekologiczne działania – przegląd możliwości wartych wdrożenia pochodzi z serwisu Biokurier.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 35